online site builder

Badem Türleri

Her biri kendine özgü, lezzet, irilik ve besin değerlerine sahip olan Datça bademleri, aynı zamanda birbirinden farklı dönemlerde çiçek açmalarıyla ün yapmışlardır. 

Nurlu Badem

Nurlu Badem:

Nurlu badem, Datça’nın en meşhur badem türüdür.
Tüm dünyada badem fiyatları bademin iriliğine ve lezzetine göre belirlenir.
Dünya badem üretiminin %80’ini gerçekleştiren Amerikalılar bu konuda bir ölçek geliştirmişlerdir. Bir onsa (yaklaşık 28 gram) düşen badem sayısına göre iriliği belirlerler. Amerikalıların en iri bademi 1 onsda 18-20 adet aralığındadır. Yani 20 adet badem 28 gram çeker. Nurlu badem ise şu anda dünyanın bilinen en iri bademi olarak, 1 onsda 13-16 adet arasında çekmektedir. Bu fark az değil neredeyse %30-40’lara varan bir irilik ve ağırlık farkıdır.
İriliğinin dünya çapında olmasının dışında Datça’nın susuz tarımı sayesinde eşsiz bir lezzete ve besin değerine sahiptir.
Nurlu badem bakımı en zor ve zahmetli olan türlerin başında gelir, Bu yüzden üretimi az, çok fazla talep edilmesi sebebiyle de fiyatı yüksektir. 

Akbadem

Akbadem:

İrilik ve fiyat olarak Nurlu bademden hemen sonra gelir. Genelde çift vermesiyle bilinir. Datça’da en çok üretilen badem türüdür, lezzeti ve besin değeri çok üst düzeydedir.

Kababağ Badem

Kababağ:

İrilik ve fiyat olarak nurlu ve akbademden sonra gelir, çağlasının çok lezzetli olmasıyla yarımadada ün yapmıştır.

Sırabadem

Sırabadem:

Datça’da küçük boy yaklaşık 30 badem türüne verilen ortak isimdir. Hepsi zengin besin değerleriyle fiyat olarak daha uygun ancak lezzet olarak hiç aşağı kalmayan türlerdir.

İletişim

Adres:

Datça Belediye Başkanlığı, İskele Mah. 48900 Datça / Muğla

Telefon:

+90 252 712 30 98

E-mail:

info@datca.bel.tr