website templates

Badem Çiçeği Festivali 2020

Hızırşah Camii

Datça-Hızırşah bağlantı yolu üzerinde, yol kotunun 5-6 metre yukarıda konumlanan Hızırşah Caminin  14.yüzyılda Menteşe Beyliği döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Yapıldığı dönemden günümüze birçok onarım gören camiinin restorasyonu son olarak 2013’te yapılmıştır. Yapının herhangi bir kitabesi yoktur. Kare plan şemasına sahip olan yapı, oldukça mütevazı boyutlarda inşa edilmiştir. İç mekana revakın orta aksından girilir. Girişin tam karşısındaki duvarda üç kademeli mukarnaslı bir mihrap ve mihrabın yanında minber bulunur. Sahın ise sekizgen kasnak üzerine oturan ve tromplarla desteklenen merkezi bir kubbeyle örtülüdür. Kubbe alaturka kiremitle kaplıdır. 

Onarımlar sırasında eklendiği bilinen revaklı son cemaat yeri, taş ayaklar üzerinde taşınan üç  kubbeyle örtülüdür. Camiinin haziresinde çok sayıda mezar bulunur. Caminin adını 1400’lü yıllarda yaşayan ve bu bölgede vefat eden Hızırşah ismindeki din bilgininden aldığı tahmin edilmektedir.

Nasıl Gidilir?

İpek Atölyelerine otobüslerle ulaşmak mümkün. Sefer saatlerini Datça Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan danışma noktasından öğrenebilirsiniz. 

Tel:  +90 252 712 30 98
e-posta: info@datca.bel.tr