free site templates

Badem Çiçeği Festivali 2020

Hacetevi

Datça'nın Hızırşah Köyü'nde 356 m yüksekliğinde etrafı antik tarım teraslarıyla çevrili makilik tepenin  zirvesinde rüyaya yatılan bir kutsal alan bulunmaktadır. 200 dönümlük alan “Hızırşah Köyü Ekosistem Sürdürülebilirlik, Rehabilitasyon ve Ekoturizm Başlangıç Projesi” kapsamında, Datça Çevre ve Turizm Derneği tarafından, Hızırşah Köyü SS Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Datça Yerel Tarih Derneği ortaklığıyla, GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS tarafından desteklenerek düzenlenmiştir. 

Hacetevi Tepesi'ne giden 2 adet yürüyüş yolu bulunmaktadır. Toplam 4900 metre uzunluğunda ve  yaklaşık 2 saatlik orta zorlukta bir parkurdur. Hızırşah Köy meydanından başlayan yol 2690 m olup, Ölü Sazağı Mevkiinden geçerek tepeye varır. Bu yol sizi sergi alanının içinden geçirir. Hızırşah Eski Cami'nin 430 m ilerisindeki yönlendirme levhası takip edilerek başlanır. 2210 m uzunluğundaki yol sizi 

Batır Kalesi yakınından tepeye çıkarır.

Nasıl Gidilir?

Hacetevi'nin bulunduğu Hızırşah Köyü'ne otobüslerle ulaşmak mümkün. Sefer saatlerini Datça Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan danışma noktasından öğrenebilirsiniz. 

Tel:  +90 252 712 30 98
e-posta: info@datca.bel.tr