online web builder

Badem Çiçeği Festivali 2020

Knidos Antik Kenti

Anadolu’nun güneybatı ucunda, günümüz Muğla ili Datça ilçesinde yer alan Knidos, antik dönem  boyunca önemli bir kültür, sanat ve ticaret merkezidir. Günümüze ulaşan görkemli kalıntılar ve 18.yy’dan itibaren batılı seyyah ve araştırmacıların kente olan ilgisi bu görüşü destekler niteliktedir. Uzun bir yarımadanın en uç noktasında yer alan kent, el değmemiş bitki örtüsü, dağlık ve engebeli yapısı çoğu noktada eşsiz bir manzara sunmaktadır. 


Antik literatürde Knidos’un kuruluşu Spartalı kahraman Triopas ile ilişkilendirilmektedir. Triopas’ınThessalia’dan kaçıp, Knidos topraklarına geldiği ve burada kendi adında bir şehir kurduğu antik yazar Diodoros tarafından bildirilmektedir. Knidos bölgede yer alan diğer Dor kökenli Lindos, Ialysos, Kamiros, Kos ve Halikarnassos kentleriyle birlikte "Hexapolis (Altı Kent) adı verilen dini ve kültürel bir birlik kurmuşlardır. Herodotos bu birliğin toplanma yerinin Knidos olduğunu bildirmektedir.

Nasıl Gidilir?

Badem Çiçeği Festivalinde Knidos Antik kentine ulaşım için Sefer saatlerini Datça Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan danışma noktasından öğrenebilirsiniz. 

Tel:  +90 252 712 30 98
e-posta: info@datca.bel.tr